Chalupa Bukovka - ubytování v apartmánu v Orlických horách

 

Zámek letohrad

 KRÁMÁŘOVA CHATA SUCHÝ VRCH - 5km

Suchý vrch je dvouvrcholový protáhlý masiv, nejvyšší bod Bukovohorské hornatiny. Do tisícimetrové výše mu schází pouze pět metrů. Druhý, nižší vrchol (983 m n. m.) se nazývá Bradlo. Po Suchém vrchu dříve probíhala zemská hranice mezi Čechami a Moravou. Ta byla totožná s průběhem vodního rozvodí Labe a Dunaje.
Rozhledna vedle chaty, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, kotlinu u Králík, Hrubý Jeseník nebo Žamberecko, byla postavena jako vodárenská věž v letech 1931 - 1932.

 

 

Zámek letohrad

 DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ BOUDA- 10km

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených československých tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět objektů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti, které jsou hluboko v podzemí navzájem propojeny systémem chodeb a sálů.
Dělostřelecká tvrz Bouda byla vybudována na stejno- jmenném kopci, v lesním masivu nad obcemi Těchonín, Lichkov a Dolní Boříkovice, cca 5 km jihozápadně od města Králíky a 6 km severovýchodně od Jablonného nad Orlicí.

 

 

Zámek letohrad

 HORA MATKY BOŽÍ KRÁLÍKY - 16km

Hora Matky Boží je významnou kulturní památkou, která svou historií, architekturou a interiérem přitahuje řadu let turisty nejen z naší vlasti ale i ze zahraničí. V letech 1696 - 1700 byla na vrcholu nacházejícím se asi 1,5 km východně od Králík vybudována barokní trojlodní bazilika. Na počátku 18. století pak byly přistavěny ambity a další objekty kláštera. Při výstupu alejí ke klášteru se postupně otevírají další a další výhledy nejen na město, ale i na Králický Sněžník, Králickou Brázdu nebo Suchý vrch. Ještě lepší výhled umožňuje jednoduchá 34 m vysoká telekomunikační věž na holém vrcholu Val, asi 1 km od kláštera po žluté turistické značce.

 

 

Zámek letohrad

 VOJENSKÉ MUZEUM KRÁLÍKY - 16km

Pohoří mezi Jeseníky a Orlickými horami, národní přírodní rezervace. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m n.m. a je třetí nejvyšší horou v ČR. Na vrcholu na polské straně stála v letech 1899 až 1973 kamenná rozhledna. Najdete zde trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství, u základů zbořené chaty je soška slůněte. Zajímavostí je, že na Králickém Sněžníku pramení tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří. Řeka Morava pramenící na jižním úbočí do Černého moře, Liptovský potok do Severního moře, , a Kladská Nisa do Baltského moře. Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Při dobré viditelnosti spatříte i Krkonoše, Beskydy i Olomouc.

 

 

 Zámek letohrad

 NOVÝ ZÁMEK U LANŠKROUNA - 19km

Nový Zámek u Lanškrouna místní znají spíše jako Zámeček. Zdálky je to zvláštní stavba připomínající spíše vodárenskou věž nebo rozhlednu. Toto torso a přilehlé sklepy je vše, co zůstalo z Nového zámku, stavby, která v době svého vzniku náležela k nejvýznamnějším stavbám zámecké architektury středoevropského významu. Zámek je stavěný pro knížete Johanna Adama Andrese von Liechtensteina a je dílem Domenika Martinelliho. Zámecká věž je dnes opravena, uvnitř je muzeum a krásný výhled do okolí Lanškrouna. Na místě je kiosek, dětský koutek a skvělé posezení na odkrytých základech zámku. Možno navštívit i rozsáhlé podzemí

 

Zámek letohrad

 PŘEHRADA PASTVINY - 21km

Přehradní nádrž Pastviny byla vybudována na horním toku Divoké Orlice v letech 1933 -1938. 
Přehradní jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 m a délku 193 m. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Přes přehradu vede silnice Vamberk - Králíky. 
V létě přehradu využívají milovníci koupání, vodního lyžování, potápění a rybaření. Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku. V zimě je v centru obce Pastviny v provozu lyžařský vlek a pro běžkaře jsou tady upravované běžecké tratě.

 

Zámek letohrad

ZÁMEK LETOHRAD -21km

Barokní zámek je hlavní dominantou náměstí i celého města.  V devadesátých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Sídlí v něm hotel, restaurace, soukromé gymnázium, městská knihovna a ZUŠ. V budoucnu se počítá se stálou zámeckou expozicí v jedné části zámku. U zámku se nachází park s empírovou kašnou, umělou jeskyní s vyhlídkou a altánem. 

 

Zámek letohrad

 MUZEUM ŘEMESEL LETOHRAD - 21km

 

Muzeum je umistěno v areálu Nového dvora z r. 1750 asi 300 m od letohradského náměstí. Muzeum je největší svého druhu v ČR. Ukazuje přes 50 expozic řemsel a živností z období let 1840 - 1930 na ploše 1650 m2. Jsou zde k vidění unikátní technické památky, mechanický pohyblivý skanzen s řemeslníky, pilnice se třemi katry, mechanické dílny, vozovna histrorických vozidel. Stylová Restaurace Nový dvůr a zahradní Restaurace Na Terase je ve stejné budově. Každý rok druhou sobotu v červenci se koná Řemeslnická Sobota s ukázkami řemesel a historických strojů v pohybu.

 

 

Zámek letohrad

ARBORETUM ŽAMPACH - 25km

Arboretum se nachází v lokalitě podhůří Orlických hor v nadmořské výšce 440 m. n. m přímo pod hradním kopcem se zříceninou hradu Žampach a je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Informační systém arboreta zahrnuje mimo jiné poznávací okruh, na jehož stanovištích jsou k dispozici základní informace (texty, obrázky a fotografie) celkem o více než 100 rodech dřevin, jejichž zástupce lze v místě snadno vyhledat. Celkem arboretum a zámecké parky na Žampachu zahrnují více než 550 druhů a odrůd dřevin. V areálu se také nalézá dobře vybavený a udržovaný herní kout s atrakcemi a posezením pro malé i velké, hřiště, zahradní altán a hipodrom se speciálním nástupištěm a informační centrum s venkovní terasou. Arboretum a zámecké parky na Žampachu jsou veřejně přístupné po celý rok.

 

 

Zámek letohrad

 AQUAPARK ÚSTÍ NAD ORLICÍ - 33km

V létě roku 2000 byl obnoven provoz orlického aquaparku. Dnes nabízí několik bazénů, skluzavky, 101 metrů dlouhý tobogán, vodní chrliče a skluzavku "kamikadze". Dále je zde občerstvení, beach volejbalové hřiště a atrakce pro děti. Možnost parkování přímo před Aquaparkem. Celý areál je pod otevřeným nebem a proto je otevřen pouze v letní sezóně (obvykle červen-září). 

 

Zámek letohrad

 JÍZDA NA KONÍCH - DOLNÍ LIBCHAVY - 35km

Výuka jízdy na koni a vyjížďky do přírody, vícedenní putování na koních po Orlických horách, pobyty pro rodiče s dětmi, dovolená v indiánském stylu, pro děti letní tábory s koňmi v Potštejně v indiánském stylu pro děti od 7 let s programem, který zahrnuje výcvik a jízdu na koni, návštěvu indiánské vesnice s ukázkami tradičních zvyků a řemesel, různé hry.

 

Zámek letohrad

 DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ HANIČKA - 37km

Dělostřelecká tvrz Hanička se nachází poblíž samoty Hanička u Rokytnice v Orlických horách. Umístění tvrze Hanička v terénu prošlo několika zvraty. Původní tvrz Hanička měla sestávat jen ze čtyř objektů  a měla být umístěna v předpolí dnešní tvrze. Druhá varianta předpokládala vybudování tvrze Bartošovice . Nevýhodou prostoru Bartošovic byl mírně zvlněný terén, který znemožňoval vybudování dělostřeleckých kasemat a vytvářel rozsáhlé hluché prostory pro palbu dělové otočné věže. Proto se pozornost soustředila opět na Haničku a bylo vybráno její definitivní umístění, jak je známe dnes.
Tvrz Hanička je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí čs. opevnění. Stavba tvrze Hanička byla zahájena v září 1936 a ukončena v červnu 1938.

 

Zámek letohrad

HRAD LITICE - 37km

Hrad Litice postavili páni z rodu Drslaviců ( stejně jako hrad Potštejn ). Drslavici přišli na Orlicko ve 13. stol. během kolonizace pohraničního pralesa. Litice u Divoké Orlice se staly hradem královským: patřily Přemyslovcům, Lucemburkům, až je získal pan Boček z Kunštátu a Poděbrad, dědeček pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Sláva Litic vrcholí za krále Jiřího. Říká se , že pro Jiřího z Poděbrad znamenaly Litice to, co pro Karla IV. Karlštejn. Některé zprávy dokonce tvrdí, že Jiří zde chtěl vytvořit úkryt pro korunovační klenoty a pro zemské desky. Hrad byl také užívan za bezpečné vězení osob, na nichž zemskému správci a později králi zvlášť záleželo. Hrad prošel rozsáhlou rekonstrukcí koncem 20. století. Věž hradu nabízí nádherný výhled do okolí.

 

 

Zámek letohrad

 HRAD POTŠTEJN - 38km

Malebné městečko Potštejn, krčící se na úpatí zalesněného kopce a obtékané meandrem Divoké Orlice, proslulo pověstí o pohádkovém pokladu. Hromady zlata, stříbra a drahého kamení jsou prý ukryty v některé z tajných podzemních chodeb, které spojují zříceniny kdysi majestátního hradu s méně či více vzdálenými ruinami středověkých pevností. Poklad tu údajně schoval odbojný rytíř Mikuláš, který se ve 14. století živil loupením v okolí.

Majestátní dominantou Potštejna je hrad, který byl za dlouhá staletí barvité historie dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král). Od 18. století mu co do kulturní hodnoty směle konkuruje barokní zámek, vystavěný rodem Harbuval Chamaré. Z této rodiny se do širšího povědomí dostal především Jan Antonín, který se nechal inspirovat kamenem s tajemným nápisem, vsazeným do nároží hradního paláce, a jal se ve zříceninách hledat poklad. 

 

Zámek letohrad

 ZÁMEK POTŠTEJN - 38km

Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako např. klasické prohlídky zámeckých interiérů, „Bubákov“, zábavné prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, noční prohlídky s jemně lechtivým nádechem, „Pohádkov“, zámeckou cukrárnu, ubytování přímo na zámku, zámecký park, svatební obřady a mnoho dalšího. Tento rok jsme pro Vás připravili skoro 30 zajímavých akcí

 

 

Zámek letohrad

 KRALICKÝ SNEŽNÍK - 40km

Pohoří mezi Jeseníky a Orlickými horami, národní přírodní rezervace. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m n.m. a je třetí nejvyšší horou v ČR. Na vrcholu na polské straně stála v letech 1899 až 1973 kamenná rozhledna. Najdete zde trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství, u základů zbořené chaty je soška slůněte. Zajímavostí je, že na Králickém Sněžníku pramení tři řeky, jejichž vody odtékají do tří moří. Řeka Morava pramenící na jižním úbočí do Černého moře, Liptovský potok do Severního moře, , a Kladská Nisa do Baltského moře. Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Při dobré viditelnosti spatříte i Krkonoše, Beskydy i Olomouc.

 

 

Muzeum hraček Rychnov nad Knežnou

 MUZEUM HRČEK RYCHNOV NAD KNĚŽNOU-45km

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů.

Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 - 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky jsou převážně technické - různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku a tím i nácvik ručních prací. Kromě těchto hraček je tu i funkční parní strojek, elektrický vláček a mnoho dalších.

 

Zámek letohrad

 ZÁMEK ČASTOLOVICE - 48km

Původně se jednalo o  vodní tvrz ze 13. Století, kterou v vlatnili v průběhu 15. a 16. století  různí majitelé. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové a zůstali zde až do roku 1948. Tohoto roku zámek přešel do majetku státu. Po roce 1989 byl vrácen rodu Šternberků.

V interiérech se nachází rozsáhlá sbírka obrazů a malované kazetové stropy. Na nádvoří kavárna , galerie současných umělců, a restaurace. K zámku náleží rozsáhlý anglický park s růžovou a vodní zahradou,zámeckým zvěřincem, oborou s bílými daňky a jeleny sika a s dětským hřištěm. Prohlídková trasa obsahuje ukázky bydlení šlechty v 17. - 19. století. Dominantou prohlídky je rytířský sál, zámecká jídelna zvaná Tobiáška se sbírkou portrétů českých panovníků a kaple Božího těla. 

 

Zámek letohrad

 MASARYKOVA CHATA ŠERLICH- 58km

Masarykova chata u Deštného v Orlických horách stojí na hřebenu Šerlichu v nadmořské výšce 1019 m s výhledem do Čech i Polska. Chata je ve velmi výhodné poloze pro pěší i lyžařskou turistiku. Prochází kolem ní červeně značená hřebenová Jiráskova stezka vedoucí z Broumova do Litomyšle. V zimě je to udržovaná magistrála pro běžkaře. V blízkosti chaty je k dispozici 350 m dlouhý lyžařský vlek. Nedaleká přírodní rezervace prales Bukačka je pro bohatství rostlinných druhů nazývána botanickou zahradou Orlických hor. Jejich nejvyšší vrchol Velká Deštná je od chaty vzdálen 3 km.